Belde Dar Kanal

Çoğu zaman bel fıtığı ile karıştırılan belde dar kanal hastalığı omuriliğin geçtiği kemik tünelin çapında daralma olması durumudur. Daralmanın nedeni travmaya, kireçlenmeye, omurilikteki başka hastalıklara, yaşın ilerlemesine veya genetik etmenlere bağlı olabilir. Oluşturduğu şikayetler bel fıtığı ile benzerlik gösterdiği için bu hastalıkla çok sık karıştırılır. Kendisini bel fıtığında ayıran belirtisi ise şikayetlerin daha çok yürürken meydana gelmesidir.

Belde Kanal Daralmasının Belirtileri

Belde dar kanal hastalığı yavaş yavaş ilerlediği için ilk başlarda belirti vermeyebilir. Hastalar genellikle yürürken ya da ayakta dururken bellerinde ve kalçalarında ağrı hissederler. Hastalık ilerledikçe bu ağrılar dinlenme sırasında da kendisini gösterebilir. Yürüme mesafesi gitgide azalır. Zamanla kısa mesafeleri bile yürüyemez hale gelebilirler. Yürürken ve ayakta dururken istemsizce öne eğik dururlar. Çünkü eğik durmak onları rahatlatır.

Dar kanal hastalığı hafife alınmaması gereken bir hastalıktır. Semptomları görüldüğünde mutlaka hekime başvurulmalıdır. Ağrılar dinlenme sırasındayken dahi dayanılmaz bir hal alıyorsa tehlike büyümüş demektir. Bundan sonraki adım idrar kaçırma, büyük abdest tutamama, yatağa bağımlı yaşamaya kadar gidebilir.

  • Bel ağrısı
  • Kalça ağrısı
  • Bacak ağrısı (genellikle iki bacakta da olur)
  • Yürüme güçlüğü
  • İleri evrelerde idrar ve dışkı tutamama

Belde Dar Kanal Tedavisi

Belde dar kanal hastalığının tedavisi hastalığın seviyesine ve hastanın şikayetlerine göre cerrahi ve cerrahi dışı yöntemlerle yapılabilir. Hafif seviyedeki hastalara bel kaslarını güçlendirmek için egzersizler verilir; fizik tedavi önerilebilir. Fazla kilosu olan hastaların ideal kilolarına gelmeleri önemlidir. Bel içine yapılan özel enjeksiyonlar da ameliyatsız tedavi yöntemleri arasındadır.

Ameliyatsız yöntemlerden fayda göremeyen ya da ileri seviyede kanal daralması olan hastalara belde dar kanal ameliyatı önerilir. Bu ameliyat mikrocerrahi teknikle yapılır. Ufak bir kesi açılarak mikroskop yardımıyla tamir işlemi gerçekleştirilir. Kanal daralması olan hastalarda bel fıtığı ve bel kayması gibi ek hastalıklarda görülebilir. Böyle bir durumda tek seansla üç sorun birden giderilebilir. Eğer kayma mevcutsa platin takmak gerekir. Sadece dar kanal ameliyatı da yapılsa, buna ek olarak hem bel fıtığı hem de bel kayması operasyonları da gerçekleşse sonuç oldukça yüz güldürücüdür. Hastalar çoğunlukla ertesi gün normal hayatlarına dönebilirler.